marzec 20, 2019
Anna Jaśniuk
Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on print
Drukuj

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Leasing dla wielu firm jest najlepszą formą finansowania różnego rodzaju inwestycji. Ułatwia optymalizację podatkową, rozkłada wydatki w czasie (co pozwala na przetestowanie pomysłu w dłuższym okresie), a w najgorszym wypadku, gdy zakładany plan nie wypali – pozwala na spokojne wycofanie się z projektu, dzięki cesji, co minimalizuje koszty ewentualnej porażki. Pomijając korzyści, które zyskujemy podpisując umowę leasingową, warto pamiętać też o obowiązkach, jakie na nas spoczywają. Jednym z nich jest ubezpieczenie.

Czy ubezpieczenie przy leasingu jest obowiązkowe?

W zależności od umowy mogą pojawić się różne wymagania ze strony leasingodawców. Dla przykładu w wypadku nowych samochodów, zazwyczaj wymagane jest wykupienie opcji napraw serwisowych (a więc w autoryzowanych serwisach, przy użyciu oryginalnych części), ale samochody używane mogą być już potraktowane mniej restrykcyjnie. Jednak niezależnie czy mowa o samochodzie, sprzęcie budowlanym, rolnym czy produkcyjnym, w większości przypadków nie uciekniemy od wykupienia pełnego pakietu ubezpieczenia. Musimy pamiętać o tym, że w trakcie trwania umowy, w świetle prawa to leasingodawca jest właścicielem sprzętu, a my go użytkujemy na określonych warunkach. Nic więc dziwnego, że firmy zabezpieczają się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, które mogłyby dla nich wygenerować spore koszty.

Czy to oznacza, że ubezpieczenie staje się mniej korzystne?

Najczęściej takie rozwiązanie przynosi obustronne korzyści, ponieważ zarówno po stronie leasingodawcy jak i leasingobiorcy minimalizuje ryzyko strat. W końcu komu z nas dobrze parkowałoby się w stresie, że po chwili nieuwagi będzie trzeba znaleźć w kasie dodatkowe pieniądze na kosztowną naprawę samochodu? Może się również zdarzyć sytuacja, w której niedoświadczony pracownik uszkodzi koparkę lub zniszczy taśmę produkcyjną. Wykupienie dodatkowego pakietu AC, GAP czy NNW to z pewnością o wiele mniejszy koszt niż naprawa na własną rękę w wyżej wymienionych przypadkach.

Firma leasingowa przedstawiła mi ofertę ubezpieczenia. Warto z niej skorzystać?

Oczywiście każdy przypadek trzeba analizować osobno, ale w 9 na 10 przypadków odpowiedź będzie twierdząca. Brokerzy/firmy leasingowe ubezpieczają miesięcznie duże ilości różnego rodzaju sprzętu, mają możliwość negocjacji cen, a także często są związani umowami z towarzystwami ubezpieczeniowymi, co powoduje, że mogą wynegocjować dla Ciebie o wiele korzystniejsze warunki.

Niewątpliwym atutem jest również fakt, że masz możliwość doliczenia kosztu ubezpieczenia do miesięcznej opłaty leasingowej, co powoduje, że kwota ta rozkłada się na 12 miesięcy. Wygoda (wszystko załatwiasz w jednym miejscu) to już tylko tak zwana wisienka na torcie, która powoduje, że większość leasingobiorców wybiera właśnie tę drogę.

Kiedy rozważyć ubezpieczenie na własną rękę?

Jeśli uważasz, że znajdziesz tańszą ofertę – nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać zewnętrznego ubezpieczenia. Należy jedynie pamiętać o wymogach, jakie stawia leasingodawca, a więc o pełnym pakiecie oraz jednorazowej opłacie (czasem w dwóch ratach), najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeśli spełnisz te warunki, większość firm prawdopodobnie nie będzie przysparzać problemów lub w najgorszym wypadku zażąda opłaty w wysokości od stu do kilkuset złotych.

Jakie są wady ubezpieczenia w leasingu?

W wielu artykułach na temat ubezpieczenia leasingowanych pojazdów można przeczytać, że największą wadą jest brak wzrostu zniżek za ubezpieczone pojazdy. Obecnie sytuacja się odrobinę zmieniła i wprawdzie nie można jeszcze mówić o tym z przekonaniem, ale prawdopodobnie leasingobiorca będzie traktowany niezależnie z leasingodawcą, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny monitoruje teraz wszystkie szkody.

Stało się! Co gdy zdarzy się stłuczka lub kradzież?

Prawdopodobnie nikt nie planuje rozbijać się po podpisaniu umowy, ale warto wiedzieć co dzieje się, gdy zdarzy nam się wypadek, a poruszamy się pojazdem opłacanym w leasingu.

Jeśli szkoda jest nieduża to właściwie nie ma problemu – ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy, a my po tygodniu na nowo możemy cieszyć się jazdą. W momencie, gdy dochodzi do kradzieży lub szkody całkowitej sytuacja leasingobiorcy może być inna.

Szkoda całkowita z AC pod koniec trwania umowy

Załóżmy, że rozbijasz BMW, które wziąłeś w leasing parę lat wcześniej. Ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą i wycenił ją na 100 000zł (od wartości rynkowej samochodu w momencie szkody odejmujemy cenę wraku, czyli gdy wrak wart jest 10 000zł, a rynkowa wartość samochodu to 110 000zł daje nam to wycenę na poziomie 100 000zł). Tobie do spłaty w ramach umowy leasingowej pozostało jeszcze 40 000zł, a w ramach wykupu po jej ustaniu jesteś zobowiązany zapłacić drugie 40 000zł. Z racji wystąpienia szkody całkowitej umowa zostaje automatycznie rozwiązana, więc w pierwszej kolejności ubezpieczyciel wypłaca pieniądze leasingodawcy, a nadwyżka oraz wrak trafiają do Ciebie.

Szkoda całkowita z AC na początku trwania umowy

Gorzej ma się sprawa, gdy wyżej wymieniony wypadek zdarzy się, np. po 3 miesiącach od podpisania umowy. Wtedy, jeśli wartość samochodu spadła na tyle mocno, że ubezpieczenie nie pokryje całej kwoty leasingu – będziesz zobowiązany dopłacić z własnej kieszeni. Jednak nawet na taki przypadek można się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie ryzyka straty finansowej GAP

Ubezpieczenie GAP gwarantuje Ci, że w razie, gdyby autocasco nie pokryło pozostałej kwoty do spłacenia w leasingu – Ty nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Czasem leasingodawcy, którzy nie chcą zabiegać o dopłatę od leasingobiorców, zwyczajnie wymagają tego pakietu. Najczęściej dopłata do składki jest nieduża, więc warto rozważyć tę opcję.

Podsumowując

Przed wybraniem konkretnej oferty przeanalizuj jej wszystkie zapisy. Najlepszym doradcami będą agenci ubezpieczeniowi, którzy mają podpisane umowy z wieloma towarzystwami. Daje to Tobie jako klientowi możliwość wyboru i kontroli nad warunkami ubezpieczenia w leasingu. Jeśli czujesz, że oferta, którą otrzymałeś nie jest wystarczająco dobra – poszukaj na własną rękę. Być może rzeczywiście znajdziesz korzystniejszy pakiet u konkurencji, co może stanowić również podstawę do negocjacji u obecnego leasingodawcy.

Anna

Anna Jaśniuk

Sprawnie i szybko buduje relacje, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu z powodzeniem dobiera najlepsze rozwiązania dla swoich klientów. Cechuje ją odpowiedzialność, sumienność, zaangażowanie oraz profesjonalizm w sprzedaży.

Chcesz poznać szczegóły oferty leasingowej?

Wypełnij poniższy formularz, a jeden z naszych pracowników skontaktuje się z Tobą!

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Leasing dla wielu firm jest najlepszą formą finansowania różnego rodzaju inwestycji. Ułatwia optymalizację podatkową, rozkłada wydatki w czasie (co pozwala na przetestowanie pomysłu w dłuższym

Czytaj więcej

Mój pierwszy leasing

Zachciało się szefowania… Prowadzenie firmy w Polsce to duże wyzwanie. Zwłaszcza na początku, gdy koszty przysłaniają zyski. Większość przedsiębiorców narzeka na ciężki oddech ZUSu, Urzędu

Czytaj więcej

Bezpłatna konsultacja nt. leasingu
dla Twojej firmy w 24h!

Chcesz dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc zdobyć środki na inwestycje w firmie?

Zamów za darmo konsultację z naszymi ekspertami, którzy doradzą Ci i przedstawią najlepsze rozwiązania z zakresu leasingu.

Twoje dane są bezpieczne! Twój numer telefonu/e-mail zostanie wykorzystany wyłącznie do kontaktu w w/w sprawach. Jeśli masz wątpliwości zapoznaj się z naszą Polityką prywatności. Zwróć uwagę, że nie wszystkie pola są obowiązkowe, więc możesz ograniczyć ilość przekazywanych danych do minimum.

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Zapewniają one poprawne funkcjonowanie strony, narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.