marzec 26, 2019
Anna Jaśniuk
Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on print
Drukuj

Co wybrać? Kredyt czy leasing? Wady i zalety obu rozwiązań.

Ciężko jest rozwinąć firmę nie inwestując żadnych pieniędzy. To chyba żadna nowość i przekonał się o tym każdy kto marzy o dużych dochodach i tętniącej życiem organizacji. Dobrze, gdy te pieniądze mamy z poprzednich biznesów, loterii, spadku czy jakiegokolwiek innego źródła. Co w wypadku, gdy stawiamy swoje pierwsze kroki nie mając wsparcia rodziny lub nasz budżet zwyczajnie się wyczerpał?

Skąd wziąć pieniądze na inwestycje?

Czasy, w których żyjemy dają nam ogromne możliwości. Nic dziwnego, że w branży finansowej aż kipi od produktów, którymi celebryci kuszą nas w reklamach wideo, na bilbordach, w gazetach czy wśród influencerów na instagramie. Obserwujemy pewnego rodzaju wyścig obietnic: “Nie wymagamy zabezpieczenia!”, “Najtańsza oferta na rynku!”, “Decyzja w 5 minut!”. Dziś nie będziemy rozbijać na czynniki pierwsze wszystkich atrakcyjnych propozycji. Skupimy się na ogólnych różnicach między dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami – leasingiem i kredytem.

Od czego zacząć?

Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy się zastanowić co jest dla nas priorytetem i do czego pieniądze, o które będziemy wnioskować mają być wykorzystane. Tak naprawdę to cel determinuje atrakcyjność leasingu nad kredytem lub odwrotnie.

Kredyty firmowe na poziomie ogólnym możemy podzielić na obrotowe i inwestycyjne. Te pierwsze służą, np. do spłaty comiesięcznych zobowiązań, wypłat pracowników, licencji terminowych i innych opłat, które są wymagane do płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Za tym produktem przemawia przede wszystkim fakt, że możemy co miesiąc spłacać jedynie odsetki, a całą kwotę oddać po ustalonym czasie. Drugą opcję, czyli kredyt inwestycyjny zalecamy szczególnie dla osób, które zastanawiają się nad zakupem lub budową nieruchomości firmowej. Wynika to z okresu kredytowania, który w tym wypadku będzie prawdopodobnie najdłuższy.

Wyróżniamy kilka rodzajów leasingów, ale w kontekście różnic między kredytem skupimy się na leasingu operacyjnym. To rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim do zakupu przedmiotów użytkowych, czyli np. samochodu osobowego, ciężarowego, maszyn rolniczych, sprzętu budowlanego, elektronicznego czy wyposażenia biura.

Najważniejsze różnice

Wszystko poszłoby gładko, gdyby nie te dokumenty…

Leasing na tle kredytu wygląda szczególnie atrakcyjnie ze względu na weryfikację przed podpisaniem umowy. Bank zanim pożyczy pieniądze jakiejkolwiek firmie, będzie wymagał od niej odpowiednio długiej obecności na rynku (minimum rok, często kilka lat), braku zaległości w US i ZUS (czego dowodem są zaświadczenia o terminie ważności 30 dni) i korzystnego bilansu finansowego. W niektórych przypadkach może się pojawić obowiązek dostarczenia biznesplanu, kopii umów z kontrahentami oraz innych zaświadczeń lub opinii. Dodatkowo w większości wypadków wymagane będzie zabezpieczenie dla kredytu oraz wysoki wkład własny, co zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw może okazać się nie do osiągnięcia.

Do uzyskania leasingu nie wymaga się aż tak dużej ilości dokumentów. Brokerzy chętnie pomagają również młodym firmom (nawet od pierwszego dnia działalności!), które nie mają historii kredytowej, a co za tym idzie trudniej ocenić ich zdolność. Wkład własny zazwyczaj jest o wiele mniejszy niż w przypadku kredytu (0-45%) oraz nie wymaga się zabezpieczenia, ponieważ tę funkcję spełnia przecież leasingowany przedmiot, który do końca trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy. Dzięki temu zyskujemy sporo czasu, w trakcie którego sprzęt może już na siebie zarabiać.

Co, za ile i na ile?

Kiedyś, gdy chciałeś kupić używany samochód, jedyną rozsądną opcją wydawał się kredyt, ponieważ bank nie ingeruje w to czy przedmiot, który chcesz kupić jest używany czy nowy. Teraz firmy leasingowe ciut obniżyły swoje wymagania. Nie da się jednak ukryć, że o wiele szybciej podpiszesz leasing na samochód z salonu niż od osoby prywatnej.

Jeśli chodzi o koszty na pierwszy rzut oka kredyt może wyglądać korzystniej, ze względu na niższą ratę, ale zazwyczaj wynika to jedynie z okresu kredytowania, który zazwyczaj jest dłuższy. W przypadku kredytu będzie to do 120 miesięcy, a standardowy leasing trwa 60 miesięcy, choć bez większego problemu można go wydłużyć do 84 miesięcy. Dodatkowo rata leasingowa mimo, że wyższa, może okazać się korzystniejsza ze względów podatkowych.

Nie ma zmiłuj od podatków nie uciekniesz! Ale część może do Ciebie wrócić…

Kwestie podatkowe to chyba najważniejszy aspekt, dzięki któremu coraz więcej firm decyduje się na leasing zamiast kredytu. Wynika to z wysokości kwoty, którą można odliczyć – przy leasingu obejmuje to ratę leasingową, a przy kredycie niestety tylko odsetki i amortyzację.

Czy jest jeszcze coś o czym warto wspomnieć?

Zdolność kredytowa

Jeśli w przyszłości masz w planach kolejne inwestycje z pewnością będzie Ci potrzebna wysoka zdolność kredytowa. W tej kwestii bezapelacyjnie wygrywa leasing, ponieważ nie wpływa on aż tak na ocenę możliwości kredytowych, w przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu.

Przedterminowe zakończenie umowy

Ten aspekt działa najmocniej na korzyść kredytu, w przypadku którego właściwie nie ma ograniczeń, co do wcześniejszej spłaty. Czasem trzeba się liczyć jedynie z dodatkowymi opłatami z tego tytułu (prowizja za wcześniejszą spłatę). Jeśli chodzi o umowę leasingową może być trochę trudniej, ponieważ w większości samochodów osobowych musi ona trwać minimum 24 miesiące. Możemy natomiast dokonać cesji takiej umowy, co w przypadku kredytu jest niemożliwe.

Usługi dodatkowe

Firmy leasingowe walcząc o kolejnych klientów rozszerzają swoje oferty. Obecnie do miesięcznej raty można doliczyć również koszt ubezpieczenia, a często spotkają nas przyjemne niespodzianki jak np. darmowa wymiana opon w autoryzowanym serwisie.

Księgowość

Leasing to właściwie jedna faktura, z kolei przy kredycie księgowa będzie miała trochę więcej pracy. Być może to drobiazg, ale dla małych firm, które korzystają z pomocy księgowych po koleżeńsku lub rozliczają się sami, może okazać się równie ważne.

Co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej porównać oferty u dobrego brokera, który doradzi najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Każdy z nas ma inne potrzeby i w zależności od wielkości Twojego przedsiębiorstwa, branży czy rodzaju inwestycji jeden z produktów będzie lepszy od drugiego. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku przedmiotów eksploatacyjnych zdecydowanie lepiej prezentuje się leasing.

Anna

Anna Jaśniuk

Sprawnie i szybko buduje relacje, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu z powodzeniem dobiera najlepsze rozwiązania dla swoich klientów. Cechuje ją odpowiedzialność, sumienność, zaangażowanie oraz profesjonalizm w sprzedaży.

Chcesz poznać szczegóły oferty leasingowej?

Wypełnij poniższy formularz, a jeden z naszych pracowników skontaktuje się z Tobą!

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Leasing dla wielu firm jest najlepszą formą finansowania różnego rodzaju inwestycji. Ułatwia optymalizację podatkową, rozkłada wydatki w czasie (co pozwala na przetestowanie pomysłu w dłuższym

Czytaj więcej

Mój pierwszy leasing

Zachciało się szefowania… Prowadzenie firmy w Polsce to duże wyzwanie. Zwłaszcza na początku, gdy koszty przysłaniają zyski. Większość przedsiębiorców narzeka na ciężki oddech ZUSu, Urzędu

Czytaj więcej

Bezpłatna konsultacja nt. leasingu
dla Twojej firmy w 24h!

Chcesz dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc zdobyć środki na inwestycje w firmie?

Zamów za darmo konsultację z naszymi ekspertami, którzy doradzą Ci i przedstawią najlepsze rozwiązania z zakresu leasingu.

Twoje dane są bezpieczne! Twój numer telefonu/e-mail zostanie wykorzystany wyłącznie do kontaktu w w/w sprawach. Jeśli masz wątpliwości zapoznaj się z naszą Polityką prywatności. Zwróć uwagę, że nie wszystkie pola są obowiązkowe, więc możesz ograniczyć ilość przekazywanych danych do minimum.

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Zapewniają one poprawne funkcjonowanie strony, narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.